Třída 1.C‎ > ‎

Co se u nás děje

Den pro mou třídu
V letošním roce spolu strávíme poslední rok. Dětem jsem připravila třídní hru- pirátská cesta za pokladem, kdy společně celá třída budeme sbírat dukáty, které pak děti vymění za jeden, který nalepí na naši velkou mapu. Na každém ostrově nás čeká nějaké překvapení. 
Dnes jsme si utvářeli společná třídní pravidla, zjišťovali jaké máme vlastnosti a jak nás vidí ti druzí. Naše letošní motto je - Táhneme za jeden provaz. Foto zde zde

Rajské ostrovy
V pátek 12.2. jsme navštívili Rajské ostrovy, kde jsme zhlédli přírodopisný dokumentární film o vlcích a drsném životě v území Karpat. Film byl ve slovenštině, ale dětem to téměř nevadilo. Díky úžasné paní Šotolové, byla "cizí" slova vysvětlena a přeložena. Po krátké svačince jsme si pohladili úžasnou opičku a pak už si děti mohly prohlížet další zvířata v expozici. Pro některé byl největším zážitkem narození potkaních miminek. Foto v galerii.
4.12.-  Pekelná školička
Čertovské učení bylo spíše čertovské pečení. Po tělesné výchově se děti převlékly do kostýmů a zbytek dne jsme trávili ve školní kuchyňce. Cestou jsme se setkali s čerty a s anděly, kteří na nás byli hodní. Dali nám čokoládky a my jim na oplátku nabídli, že jim upečeme perníčky. 
Práce šla dětem pěkně  od ruky a za necelé tři vyučovací hodiny jsme napekli perníčky a linecká kolečka ze 4 kil. Musím naše pekaře pochválit, všem stačil pouze jeden kousek na ochutnání. :-) Zbytek perníčků budeme zdobit v pondělí.
Vkládám nějaké fotky z pečení, ale v tom fofru jsem opět foťák zapomněla doma. Vše foceno mobilem. Foto zde


Dravci 4.11.
Dnes k nám zavítala zajímavá návštěva. Sokolník, který nám vyprávěl o životě dravců. 
Strašidelné spaní ve škole a halloweenské učení
26.10. proběhlo strašidelné spaní ve škole. Sešli jsme se v 18.hod. před školou. Připravili jsme si ležení, popovídali si s kamarády a pak hurá až na půdu, kde jsme soutěžili společně s dětmi ze školního klubu. Osmáci si pro děti připravili hezké soutěže, u kterých bylo opravdu veselo. Po soutěžích jsme odjeli výtahem až do přízemí na malé občerstvení, které pro nás připravili rodiče. Po večeři děti absolvovaly opravdu strašidelnou stezku odvahy, ale jak někteří říkali, byla slabá :-). Večer děti usínaly s různými pocity. Někteří, že stezku zvládli a ti druzí, že nebyli a že možná půjdou příště. Ráno jsme ve strašidelném veselí pokračovali. Čekali nás různé soutěže, kvízy a tanec. Všem rodičům, kteří se zapojili do příprav a poslali či přinesli různé sladkosti, pokrmy nebo věci  na odměny, tak opravdu moc děkujeme. Mnoho dobrot bylo použito na ceny, co zůstalo, budu dávat dětem postupně. Všem moc děkuji za ochotu a bezva spolupráci. Co mě však strašně mrzí, když pak doma třídím fotky, že téměř vždy v tom "víru tance" zapomenu na společnou fotografii.

Spaní - odkaz zde, Učení - odkaz zdeSoutěž o nejhezčí strašidlo
V září Školní klub vyhlásil soutěž tříd o nejhezčí strašidlo. My jsme se také zapojili a vytvořili jsme ducha ve velikosti dospělého člověka. Hlavní cenou je dort. Konkurence je veliká a my doufáme, že budeme stát na stupni vítězů. 
V soutěži vyhrála třída 4.B se svým trojhlavým psem. Cenu dětem i paní učitelce přejeme, strašidlo je opravdu moc krásné. Všichni kteří se zúčastnili, obdrželi "zdravou sladkost" a stolní hru Pictománii. Další naše stolní hra do sbírky. Určitě ji na spaní ve škole vyzkoušíme. Odkaz na všechny strašidla - zde

Plavání
V září jsme začali s plaveckým výcvikem.

Výjezd Kytlice
V září jsme opět navštívili penzion U Skály v Kytlicích. V letošním roce byl náš výjezd situován do doby pravěku. Každá část dne byla zaměřena na určité období. Pomocí různých indícií si děti vytvořily skupiny (tlupy), ve kterých soutěžily a plnily různé úkoly po celou dobu výjezdu. Za splněné úkoly děti dostávaly odměnu v podobě malých kostiček. Zprvu je chtěli sníst, ale jakmile zjistili, že by jim nějaké kostičky chyběly, ihned od této myšlenky upustili. Tajný vzkaz nám připravil pravěký průvodce, který nás vždy nasměroval do určité etapy pravěku. Ve Čtvrtohorách jsme oblékli kostýmy a soupeřili v tlupách, vyráběli jsme šperky a ozdoby. V Třetihorách jsme objevovali nové druhy bylin a stromů, hádali stopy zvířat a v lesním divadle sehráli krásné scénky. V Druhohorách jsme vytvářeli pravěké zbraně, na chvíli se stali badateli a archeology, putovali jsme po stopách dávných dinosaurů a odpoledne si stavěli pravěká obydlí. Večer jsme sesbírali veškerou odvahu a došli až na samý počátek starohor a prahor,  prošli jsme temným pralesem. Nejvíce se dětem líbilo stavění chýší a směnný obchod. Za kostičky získávali různé odměny, které si museli rychle vybrat. Doba v pravěku byla nemilosrdná. :-) I přes veškeré překážky, které mi zkomplikovaly přípravy (hledání asistenta, malý počet dětí, nečekaná výluka ČD, plačtivé počasí), se výjezd povedl a dětem se líbilo. Všichni jsme byli spokojení a domů se nám moc nechtělo.
Září 
Je to k nevíře, již jsme dorostli a stali čtvrťáky. Nastává čas samostatnosti. Od letošního roku jsme v nové třídě a ve velké škole. Tak Vám děti přeji šťastný skok.

18.6. Projektový den OVOCE DO ŠKOL

Dnes na Bezručce proběhl projekt Ovoce do škol. Děti 1.-3. tříd každý čtvrtek dostávají k svačině ovoce či zeleninu z tohoto projektu. Cílem je podporovat zdravou výživu, zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny u dětí. V tento den nám  realizační tým připravil 7 stanovišť, které jsme postupně navštěvovali a plnili  v nich různé úkoly. Na každém stanovišti jsme nejen soutěžili, ochutnávali, vytvářeli jídelníček na celý den, ale dozvěděli jsme se také plno důležitých informací. Zítra děti obdrží malého průvodce zdravím.

17.6. -Rostliny
Dnes jsme spojili prvouku s výtvarnou výchovou. Učitel národů by byl
spokojený a hrdý, že se držím jeho myšlenky, která tkví v názornosti a praktičnosti. Téma rostliny.....jak vytvořit zajímavé téma? A ještě děti něco naučit? Již od pondělí hrajeme AZ kvíz, kdy děti ve skupinách určují různé druhy dřevin a bylin. Dnes jsem k výuce připojila poznávačku bylinek. Nejlepší skupina uhádla všech 9 bylinek a rostlin. Smekám před jejich znalostmi. Poznat bazalku, meduňku, mátu či libeček....klobouk dolů.
Dalším zajímavým pokusem bylo zjistit, co se najde uvnitř fazole a  jak vypadá, když je přes noc ve vodě. Také jsme zkoumali barvy listů, jejich tvar,
tvar květů, jak vypadají výstrusy kapradin, jak vzniká opylování......Děti zjišťovaly, zda list obsahuje zelené barvivo a listem kreslily . Vznikly hezké malůvky a krásná frotáž.


10.6. Netradiční zmrzlina

Vytvářeli jsme sladké osvěžení, bohužel však nebylo k jídlu. Netradiční technika, která velmi děti láká. Smícháme pěnu na holení, lepidlo Herkules, přimícháme barvičky a výsledek je pak barevná pěna, která nám ve výsledku pěkně ztuhne a výkres je plastický.

5.6. Sladké osvěžení
Po tělesné výchově čekalo na děti sladké osvěžení.  Díky teplému počasí, přišel nanuk vhod.


2.6, Výlet ZOO Praha


13.5. ZVÍŘATA - tématický den
- ZDE
 Dnešek byl celý den provázen zvířaty. V českém jazyce jsme se učili číst informace a nejdůležitější info zapsat. Dětem jsem připravila doporučenou osnovu, které se držely. V matematice jsme vyhledávali zajímavé údaje o zvířatech. Kdo je nejtěžší, nejlehčí, nejrychleší ..... Jakmile jsme se seznámili s pracovním listem, již děti pracovaly samostatně a snažily se odpovídat na připravené otázky a vypočítat různé úlohy. Poslední 3 hodiny již žáci pracovali ve skupinkách, kde si vytvářeli plakát, který si pak také odprezentovali. Nejvíce se líbil plakát obojživelníků, savců, plazů, ptáků......pochvala však patří všem. Chtěla bych téměř všechny děti pochválit, jak byly na dnešek připravené. (kdo se nepřipravil, ví sám)


30.4. Čarodějnické učení -
  ZDE1.4. Den naruby

Již podruhé si děti mohly vyzkoušet, jaké to je být učitelem. Žáci byli rozděleni do různorodých týmů, kdy si každý tým vylosoval předmět, který bude vyučovat. Jejich úkolem bylo zaujmout své spolužáky a zahrát si na pedagogy. Děti si připravily různé hry, soutěže, křížovky a musím dodat, že žádný tým nezůstal pozadu. Všichni byli bezvadně připraveni a jejich hodiny byly moc pěkné a svižné. Já jsem si den náramně užila. V některých situacích jsem se úplně viděla. Cituji: "Tak koho si vybereme.......no raději to uděláme s špachtličkami, ať je to spravedlivé."  "Kdo mi neodevzdal sešit? .......tak si holt zahrajeme na detektiva............na koberec si sedne, kdo odevzdal práci.........:-)  Jak je vidět, děti jsou naším zrcadlem, nejen ve škole...................:-)
 Děkuji všem rodičům, kteří se podíleli na vymýšlení pracovních listů, obrázků či vybírání textů. Jak děti přiznaly, práce učitele prý není vůbec lehká. :-) Cituji: "Nestíhám vůbec zapisovat do žákovské. Ani jsem neměl volno, musel jsem opravovat sešity. Mám hlad, vůbec jsem nejedla. :-). Nevěděl jsem co mám dělat, protože zlobil a neposlechl mě.
Doufám, že se dětem vryjou pod kůži příjemné vzpomínky na školní výuku i docházku..................a třeba se z některých stanou úžasní pedagogové. Foto zde


Velikonoční dílničky  31.3. máme zdárně za sebou a děti si domů odnesly 3 výrobky. Jak jsem již poletitých  zkušenostech předpokládala, některá vajíčka skončila na zemi, tak jsme je využili na dekoraci. Tentokrát je opravdu málo fotek, protože jsem nevěděla kam dřív skočit. Velký úkol opravdu mají ti, kteří NEUMĚJÍ uvázat uzlík a kličku. Už jsem je opravdu kárala. Konec třetí třídy a málem si do toho zašmodrchají i ruce. K zasmání to možná bylo do druhé třídy, teď už je to ostuda.
Děti byly bezva. Nejdříve jsem je seznámila s výrobky. Ukázali jsme si, jak se co vyrábí, a pak již děti pracovaly zcela samostatně. S paní asistentkou jsme stály u tavných pistolí a vázaly mašle.  Fotečky vkládám zde

Měříš, měřím,měříme
V březnu jme měli ve škole tématický den a ve třídě bylo jako v mraveništi. Každý mraveneček pracoval a nenechal se ničím rušit. Zvládli jsme úplně všechno. Seznámili se s nerosty, zjišťovali co najdeme v půdě, zkoumali jsme hustotu kamene, odlévali jsme tekutiny a odměřovali jejich objem. Děti asi nejvíce bavily pokusy s balónkem a vulkanickou sopkou.
Pokud budete chtít doma pokus zopakovat, stačí kelímek, talířek, soda a ocet. Já ještě použila potravinářské barvivo.
 Fotky v galerii

PLAVÁNÍ  - listopad - únor

Foto - ZDE

Vánoční čas

V prosinci jsme toho zažili opravdu hodně. Na vánočních trzích jsme utržili 6 300 Kč. Jako odměnu děti dostaly dárkový poukaz do Hopsária, který si užijí ihned po novém roce 5. 1. 2015. Také jsem jim koupila 3 stolní hry, které stály dohromady 1 000 Kč. Ostatní peníze si chtějí děti uschovat na výlet. V době vánoční jsme navšívili divadlo, městské muzeum a vše završili vánoční besídkou. Děkuji panu Markovi za natočení besídky, kterou naleznete na tomto odkazu - zde  nebo v naší fotogalerii. Všem přej krásné pohodové Vánoce a v novém roce mnoho zdraví, štěstí a pohody.

 

Návštěva betlémů
 Dnes jsme navštívili muzeum, kde jsme mohli shlédnout celou řadu nádherných betlémů. Také nás čekal velice pěkný pracovní list, u kterého se děti zapotily.
Závěrem jsme vyráběli svíčku z včelího vosku. Velice děkujeme rodičům Káji, kteří pro nás tuto návštěvu zorganizovali. Fotky v galerii.

Bramborový den
Dnes jsme měli ve třídě den, který se věnoval bramborám. Seznámili jsme se, jak se hantýrkou v jiných krajích nazývají brambory, jaké existují druhy. Někteří přinesli i recepty z brambor.
Ve skupinkách jsme odhadovali, kolik asi může vážit 15 kusů brambor. Odhady byly různé. Od 15 kil až po půl kg. V průměru nám brambory vážily 2 kg. Každý si také zvážil ty své. Vašík měl nejtěžší brambory, Martinka nejlehčí. V další hodině jsme soutěžili v Miss or Mr. Potatoe. Děti si nazdobily svou bramboru, které daly jméno a pak se soutěžilo a nejsympatičtější Miss or Mr. Na 1. místě se umístila brambora Aničky K. a Káji, které za svou bramboru získaly 5 hlasů. Protože se všichni moc snažili, odměnu dostali i ti, kteří se na stupních vítězů neumístli. V tělesné výchově pak děti probíhaly slalomovou dráhu z brambor, přenášely brambory, přeskakovaly hromádky, sázely brambory do řádku......... Jen je velká škoda, že jsme nestačili "uvařit" bramborový salát, to by se dětem jistě líbilo. Tak snad příště. Fotografie v galerii.


Halleweenské spaní ve škole
Ráda bych opět velmi poděkovala všem rodičům, kteří se aktivně zapojili do příprav našeho hrůzostrašného spaní. Děkujeme za napečené dobroty, ať slané či sladké, ovoce nebo různé drobné předměty, pro nás (mě) důležité. (svíčky, masky, dýně, krepové papíry, filmy....vše se hodí)
Také děkuji ochotným maminkám, které s námi ve škole spaly. Tentokrát stezka odvahy byla opravdu strašidelná a děti vám určitě sdělí jejich zážitky. Hlavní je, že se všem líbilo. Fotografie vloženy.

Velké stěhování na konci září
Jistě se vám vaše dítko pochlubilo, že se dnes přesazovalo. Ano, mají pravdu. Nezůstal kámen na kameni. Některým se stěhování moc nelíbilo, ale vysvětlili jsme si, že v životě se nám nebude líbit daleko více věcí. Sedět vedle nového kamaráda má své výhody i nevýhody. Děti se musejí naučit spolupráci, pochopit potřeby svého kamaráda (nejen ty své), umět poprosit o pomoc nebo naopak v některých případech říci ne. Ani jeden nemá svého nového kamaráda za trest. Někteří seděli se svým dlouholetým sousedem a už se hoooooooooodně spoléhali na toho druhého. Nyní musí začít u (od) sebe. Uvidíme co ukáže čas..... za měsíc.

Ptačí podzim
V pondělí 22. 9. jsme navštívili děčínskou ZOO, která pro nás měla opět pěkný výukový program. Dozvěděli jsme se něco málo z ptačího světa. Hravou formou se děti dozvěděly o různých čeledích ptactva, které se vyskytují na našem území,  poznávaly hlasy různých ptáčků a vytvořily si společné dílko v podobě ptačího krmítka. Tentokrát nám počasí nepřálo. Často jsme se museli schovávat před velkým děštěm, ale dětem počasí nezkazilo náladu. Spokojeně nakupovaly suvenýry a laskominy.


Výjezd Kytlice
Ve dnech 7.9.-10.9. jsme vyjeli na výjezd do Kytlic. Z celkového počtu 27 dětí ve třídě, nás vyjelo 22. Krásný to počet. Děkuji všem rodičům, kteří umožnili svým dětem vyjet, protože jsem si vědoma, že září bývá finančně náročné. Škola, pomůcky, kroužky, oblečení, obuv....... V penzionu U skály se nám velmi líbilo. Areál je opravdu velmi krásný. Uvnitř se nacházejí prolézačky, volejbalové hřiště, fotbalový plácek, dvě ohniště (jedno je kryté, aby na děti při opékání nepršelo), trampolína (k té se ještě vrátím). V případě nepříznivého počasí jsme mohli využít velký stan a prosklený altán s krbovými kamny. Ubytování bylo velmi čisté. Celý výjezd byl zaměřen na indiánskou tématiku. Aktivit jsem připravila tolik, že se děti nudit nemohly. Vytvářeli jsem totem z jmen, tančili na indiánskou píseň, opékali vuřty, měli noční bojovku, poměřili jsme si síly v indiánské olympiádě, kde jsme již přišli jako opravdoví indiáni, hnali jsme se za pokladem, zpívali na kytaru, malovali na trička, hráli hry, houbařili, hráli story dice z kamínků (pro děti velká zábava)......a to jsme vše nestihli. Podle ohlasů se dětem výjezd moc líbil, ale z celého pobytu se jim nejvíce líbila trampolína. :-( Takže....až příště vyjedeme, připravovat nic nebudu, cíl je jasný :-)
Věřím, že si děti z výjezdu přivezly hezké zážitky, nové nebo upevněné přátelství, které je pro třídní klima moc důležité. Pro mě byl výjezd náročný z hlediska přípravy, ale když jsem viděla, jak jsou děti spokojené, jak někteří překvapili a překonali sami sebe, jak fungovali, jak si pomáhali a byli fajn, určitě pojedeme znovu.


Den pro mou třídu
- ZDE
3.9. 2014 proběhl Den pro mou třídu. Tentokrát jsem vybrala téma "ruce". Povídali jsme si, co je naší ruce příjemné nebo naopak nepříjemné, zjišťovali jsme a zapisovali, jaká je sousedova ruka. Ve skupinách děti přemýšlely,jaká je ruka v různých situacích. Nejvíce děti bavilo obkreslit svou ruku a výtvarně si ji zkrášlit. Také jsme si zkusili, jak je těžké pouze hmatem popsat knoflík a najít podle svého popisu kamaráda, který má naprosto totožný. Při závěrečné reflexi byly děti spokojené a dnešní den se jim moc líbil. Fotky v galerii.
Comments